Start Archiwum Wystawy WERNISAŻ WYSTAWY OBIEKTÓW MILITARNYCH
WERNISAŻ WYSTAWY OBIEKTÓW MILITARNYCH Drukuj Email
wtorek, 12 marca 2019 16:15

Dnia 11 marca 2019 r. w Dzielnicowym Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. „Historia obiektów militarnych Brzezin Śląskich i okolic”. Wystawa prezentuje przedmioty ze zbioru organizacji Pro Fortalicium. Jej główną częścią są tablice informacyjne na temat bunkrów i schronów, zlokalizowanych w naszym mieście, a przede wszystkim w dzielnicy Brzeziny Śląskie. Dodatkowo przedstawiono bardzo ciekawe eksponaty, które na co dzień znajdują się w bunkrze Dąbrówka Wielka. Wśród eksponatów można zobaczyć oryginalny mundur polski z czasów II wojny światowej, pociski artyleryjne, makietę bunkra z Dąbrówki Wielkiej, oryginalne hełmy, hełmofon czołgisty, telefon bojowy, manierkę, menażkę. O historii obiektów opowiedział nam w bardzo ciekawy sposób gość specjalny, członek organizacji Pro Fortalicium, członek Związku Górnośląskiego Koło Piekary Śląskie, działacz społeczny i pasjonat lokalnego folkloru i historii, Pan Roman Kiera, który przybliżył historię fortyfikacji.

Ten dzień można pięknie podsumować cytatem Mariana Leona Kantor (pseudonim „Mirski”), który przedstawił zebranym gościom Pan Roman:


Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać.”


 

 

Poprawiony: wtorek, 12 marca 2019 16:38
 

facebook


BIP